1 lut 2015

ABC Jak położyć stare cegły dekoracyjne


  Dzielę się dziś wiedzą której potrzebowałam jakiś czas temu. Wszędzie piszą że amator bez problemu da radę. Owszem. Lecz nigdzie nie znalazłam wskazówek dotyczących detali, np. jakiego kleju użyć i co wybrać do wykonania fug. U nas metodą prób i błędów doszliśmy do tego jakich produktów i narzędzi użyć aby nie utrudniać sobie życia.

   Warto poszukać firmy która nie każe sobie płacić jak za zboże. My wybraliśmy firmę S-BUD & Dekorlux . W Obi, Praktikerze, Leroy Merlin ceny zaczynają się od 80zł za m2 a tu cena 39zł/m2. Jakość bardzo dobra !

  • Nie wiem jak inne płytki ale nasze nadawały się do przesuszenia więc rozłożyliśmy je na podłodze w sypialni. Kiedy zmieniły kolor z kremowego na biały i czuć było w dłoni że są suche można było kleić.


  • Przydadzą się narzędzia:



  • Nie róbcie nic "na oko". Pamiętajmy że cegły robimy na długi czas. Nie da się zerwać jak tapety i przykleić innej. Róbmy wszystko z głową, miarą i poziomnicą. 


  • Przygotuj odpowiednio powierzchnię. 


  • Wypróbowaliśmy chyba cały asortyment zapraw. Tylko jeden produkt okazał się idealny. Zaprawa tynkarska firmy Atlas - dostępna tylko w markecie Obi. 




  • Próbowaliśmy wypełniać fugi pistoletem do sylikonu. Szło super szybko ! tyle że go zepsułam i dalej już radziliśmy sobie szpachelką i tym dziwnym narzędziem leżącym po lewej stronie obok markera. Nie było źle ale na pewno wolniej.



  • Efekt jest jeszcze lepszy jeśli po ok 10 min napchaną fugę rozetrzemy pędzlem z wodą - bardzo fajnie się wyrównuje. Ten patent akurat podejrzeliśmy na YouTube.


  • Wyobraźnia, wyobraźnia i jeszcze raz wyobraźnia!
Podejrzyj jak kiedyś budowano kamienice. Jak wykończyć rogi i futryny. 




My postanowiliśmy że cała ściana nośna będzie z cegły. W rzeczywistości wszystkie ściany są zbudowane z cegły, jak to kamienica. Chcieliśmy zostawić tą prawdziwą ale nie była zbyt ładna i okropnie się kruszy. 
Z jednej strony jest salon, z drugiej kuchnia. Musieliśmy już przywiesić okap żeby następnie go ładnie obudować cegłami. 



Strona kuchenna praktycznie jeszcze w powijakach. Salon będzie jeszcze raz malowany, póki co prezentuje się tak: 




4 komentarze:

  1. Fajna ta sciana, i coraz bardziej sie utwierdzam, ze też taką chcę i na pewno skorzystamy ze wskazowek. Oby do wiosny i wchodzimy z tynkami :)pozdrawiam i trzymam kciuki za Was!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się że mogłam pomóc ;-) My już żałujemy ... widzimy ją w co drugiej reklamie i programie typu "ugotowani". W sypialni planujemy beton architektoniczny i gdyby nie to że jest już zamówiony to pewnie zmieniłabym koncepcję. Cieszy mnie jednak to że cegły będą jedynie tłem do pięknego drewnianego stołu i są fajnym tłem do zdjęć ;-) Polecam zapoznanie się z ofertą tapet które są tak realistyczne że szok! i można je zawsze zmienić ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. To fakt, ze robi sie jej jak na sr*** tak jak i moich wymarzonych kafli 'piecowych' ale myślę, ze jest na tyle klasyczna, ze zawsze jakoś sie obroni. Nie to co straszne tekstury w maziaje...

    OdpowiedzUsuń
  4. Kochana, Tyś sama fugowała i kleiła! Chylę czoła! Nie wiem, czy klejenie sztucznej i prawdziwej cegły się czymś różni, ale raczej nie, więc... kilka rad ode mnie (jeśli mogę). Z klejów itp. polecam wszystkim Sopro (nie, nie jestem przedstawicielem). Przy cegłach, czy klinkierze dobrze stosować fugę z trasem. Mój mąż do fugowania używa sztywnego worka (bez takiego "dziubka" w rogu). Obcina ów róg i wyciska fugę podobnie jak cukiernik krem z rękawa cukierniczego (ponoć tak najlepiej). Czym wyrównuje to już nie pamiętam,ale jakiś tam pędzelek chyba miał też.
    Pralka Frania

    OdpowiedzUsuń